مهاجرت کانادا

مهاجرت تحصیلی کانادا

canada min
مهاجرت تحصیلی کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه است. جمعیت کانادا حدود ۳۷ میلیون نفر می‌باشد. کانادا که در شمال قاره آمریکا قرار گرفته کشوری با ۴ فصل است، به طوریکه در قسمت های شمالی این کشور نواحی قطبی و سردسیر با زمستانهای سرد و در استانهای جنوبی توریستی  مثل انتاریو و بریتیش کلمبیا میانگین دما بالاتر است.

هزینه زندگی:

 به طور کلی هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا مناسب تر است، اما اگر دقیق تر بررسی کنیم در مورد هزینه های مسکن اعم از خرید و اجاره خانه به خصوص در شهرهای بزرگ مانند ایالت آلبرتا و انتاریو نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا بالاتر است و حتی در شهر ونکوور هزینه مسکن در مقایسه با میانگین درآمد سالانه حدود ۷ الی ۸ برابر است. اجاره مسکن در شهرهای مختلف و نقاط مختلف متفاوت است. به طور مثال اجاره ماهانه برای یک آپارتمان دو خوابه در شهر تورنتو و محله ایرانی نشین حدود ۱۵۰۰دلار است، که این مبلغ در نقاط مرکزی شهر تا ۲۵۰۰ دلار و بالاتر نیز خواهد بود. هزینه های خورد و خوراک و حمل و نقل به طور متوسط برای هر شخص ماهیانه در حدود ۵۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. به طور کلی، متوسط هزینه های زندگی برای هر فرد اعم از هزینه های روتین و درمانی و … جدا از هزینه مسکن حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است و این هزینه برای یک خانواده ۴ نفر حدود ۲۵۰۰ دلار به بالا خواهد بود. در مقایسه با آمریکا و اروپا هزینه های خورد و خوراک ، خرید ماشین ، تفریحات و رستوران و… در کانادا پایین تر است.

مهاجرت تحصیلی

انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی کانادا هستند اما تفاوت این دو زبان رسمی سوال بسیاری از مهاجرین است. در برخی از ایالات مانند استان نیوبرانویک تنها استانی است که رسما دو زبانه است. استان کبک تنها استانی است که زبان رسمی در آن فرانسوی است و بسیاری از ساکنین شهرهای این استان در برابر زبان انگلیسی مقاومت نشان می‌دهند اما به طور کلی در اغلب  استان ها و شهرها با تسلط بر انگلیسی در محیط کاری و تحصیلی مشکلی نخواهید داشت.

پذیرش تحصیلی کانادا

آیا می‌دانید کانادا تحصیل کرده ترین کشور جهان است و بیش از نیمی از ساکنان این کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند؟ نظام آموزشی کانادا یک نظام آموزشی برتر در امر پژوهش و آموزش عملی است و فارغ التحصیلان از کالج ها و دانشگاه های کانادا معمولا وارد بازار کار و دانشگاه ها می‌شوند و این قدرت بالای نظام آموزشی این کشور را نشان می‌دهد. سن تحصیل در مدارس کانادا بین ۶ تا  ۱۶ سال می‌باشد. تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی برای دانش آموزان خارجی که موفق به اخذ مجوز اقامت در خاک کانادا شوند می‌توانند از امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره مند شوند. دانش آموزان باید پیش از ورود به کانادا برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند. برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس کانادا، والدین یا سرپرستان قانونی ( شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم این کشور) باید ثابت کنند که فرزند آن ها مراقبت و پشتیبانی لازم در طول اقامت خود در کانادا را دارد. دانش آموزان باید از شرایط زیر برای تحصیل برخوردار باشند:

 • یا با والدین یا سرپرست قانونی خود به کانادا بیایند.
 • یا یک سرپرست در کانادا داشته باشند.
مهاجرت تحصیلی
مهاجرت تحصیلی

مقطع دبیرستان:

مدارس متوسطه بین المللی عمومی در کانادا، اغلب دولتی هستند و تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کانادا قرار دارند. بسیاری از این مدارس متوسطه دانشجویان بین المللی را از اقصی نقاط جهان جذب می‌کنند. زبان اصلی آموزش در مدارس متوسطه کانادایی به جز استان کبک که به زبان فرانسوی است، انگلیسی است.
مدارس متوسطه بین المللی برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه هستند. با توجه به اینکه امکان آموزش عمومی رایگان برای ساکنین استانها فراهم است،  دانشجویان بین المللی می‌توانند با پرداخت مبلغی بین  ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا که  برای یک دوره مطالعه ده ماهه محاسبه می شود مبلغ کمتری نسبت به موسسات خصوصی بپردازند. برخی از این مدارس دارای خوابگاه هستند و امکان زندگی با خانواده کانادایی ( homestay families ) را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند.

مقطع کارشناسی:

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا با  تنوع رشته های تحصیلی و دانشگاه های مختلف روبرو است اما به طور کلی رشته های علوم کامپیوتر، ریاضیات، مهندسی، زبان و روانشناسی و شهرهای دانشجویی  مونترال، برنابی، ونکوور و تورنتو  رشته های تحصیلی و شهرهای محبوب و  پرطرفدار مقصد بسیاری  از دانشجویان بین المللی هستند.
روند کلی اخذ پذیرش با ارسال ایمیل جهت آگاهی از شرایط و نحوه پذیرش به دانشگاه و اساتید آغاز می‌شود و در ادامه، دانشگاه سایر مدارک و اسناد مورد نیاز جهت بررسی درخواست را اعلام می‌کند.

دانشجویان برتر در مقطع کارشناسی می‌توانند مبلغی برابر با ۳۰۰۰ تا ۴۴۰۰ دلار، بعنوان کمک هزینه دریافت نمایند. در برخی از رشته های تحصیلی این مبلغ با توجه به شرایط دانشجو تا ۶۰۰۰ دلار در نظر گرفته می شود. کمک هزینه دریافتی قابل تعمیم به سالهای تحصیلی پیش روی دانشجو نیست اما دانشجو می‌تواند در سالهای تحصیلی آتی از انواع دیگری از فاند یا اسکولارشیپ استفاده نماید. به طور کلی سه نوع اسکولارشیپ برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس وجود دارد، این کمک هزینه مربوط به ترم سوم به بعد می باشد:
۱- بورس تحصیلی پیشنهاد شده توسط هیئت علمی
۲- بورس تحصیلی کاربردی که برای اهدای آن معیارهای بسیار خاصی در نظر گرفته می شود
۳- بورس تحصیلی عمومی

رشته های تحصیلی پرمخاطب در این مقطع تحصیلی:

مقطع کارشناسی ارشد:

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  درکانادا حدود ۲ سال به طول می انجامد و با توجه به اینکه کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی می‌باشد امکان ادامه تحصیل به هر دو زبان برای دانشجویان فراهم است. ادامه تحصیل در مقطع ارشد به نمرات کسب شده در مقاطع پیشین و فاصله ایجاد شده بین مقاطع تحصیلی فرد بستگی دارد. به طور مثال شخصی که بیش از ۲۵ سال داشته باشد و بیش از ۲ سال از فارغ التحصیلی وی گذشته باشد احتمالا باید مدارکی در خصوص سابقه کاری ارائه دهد.

مقطع دکتری:

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری بین ۳ تا ۶ سال به طول می انجامد. تحصیل در این مقطع این امکان را به برای دانشجویان فراهم می‌کند که با متخصصین تراز بالا کار کنند و در محیطی پویا از امکانات پیشرفته بهره مند شوند. دانشگاه ها در این مقطع بر پایه هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی دانشجو می‌پذیرند.
داشتن رزومه قوی برای اپلای با توجه به روند رقابتی شانس بیشتری برای متقاضی ایجاد می‌کند. برخی از دانشگاه ها در مقطع دکتری علاوه بر مدارک فوق از متقاضیان مصاحبه به عمل میاورند.

مقطع دکتری:

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری بین ۳ تا ۶ سال به طول می انجامد. تحصیل در این مقطع این امکان را به برای دانشجویان فراهم می‌کند که با متخصصین تراز بالا کار کنند و در محیطی پویا از امکانات پیشرفته بهره مند شوند. دانشگاه ها در این مقطع بر پایه هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی دانشجو می‌پذیرند.
داشتن رزومه قوی برای اپلای با توجه به روند رقابتی شانس بیشتری برای متقاضی ایجاد می‌کند. برخی از دانشگاه ها در مقطع دکتری علاوه بر مدارک فوق از متقاضیان مصاحبه به عمل میاورند.

با توجه به استقبال کانادا از دانشجویان بین المللی، سازمان امور جهانی در کانادا برای دانشجویان، شرایط بورس های تحصیلی مختلفی اهدا می‌کند. بورس های تحصیلی که در مقطع دکتری به دانشجویان تعلق می گیرد، به شرح زیر است:

 1. بورس تحصیلی وینج کانادا

  در این نوع بورس دانشجویان بینالمللی با دریافت ۵۰ هزار دلار درسال برای سه سال تحصیل در رشته علوم بهداشت،  علوم طبیعی و مهندسی علوم انسانی امکان تحصیل دارند.

 2. الماس ملکه الیزابت دوم
  این کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی در پروژه های PhD منتخب در دانشگاه های کانادا تعلق می‌گیرد.
 3. جوایز دکترای پژوهشی IDRC
  با دریافت ۲۰.۰۰۰ دلار کانادا از ۳ تا ۱۲ ماه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه که در مقطع دکتری در کانادا تحصیل می کنند این بورسیه تعلق می‎گیرد.
 4. بورس تحصیلی دکتری ترودو
  تامین مالی PhD برای دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف اهدا می‌شود.

علاوه بر بورس های ذکر شده دانشگاه ها نیز برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا بورس تحصیلی در نظر می گیرند.

 • مدارک تحصیلی قبلی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • بیانیه هدف از تحصیل
 • اثبات تمکن مالی
 • دو توصیه نامه
مهاجرت تحصیلی

تیم مشاوران ماهان ایرانیان در ایران به همراهی تیم متخصص خود در کانادا مدارک مورد نیاز متقضایان اخذ ویزای تحصیلی را ارزیابی می‌کند (به صفحه فرم ارزیابی لینک شود) سپس بر مبنای شرایط پرونده متقاضی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار فرد قرار می‌دهد. این اطلاعات اعم از اطلاعات دقیق دانشگاه ها، رشته ی تحصیلی، شرایط بورسیه و کمک تحصیلی چک لیست دقیق مدارک مورد نیاز برای روند پذیرش تحصیلی و … می‌باشد.
گروه بین الملل ماهان ایرانیان در این مسیر از ابتدا تا انتهای مسیر  و اخذ ویزای تحصیلی همراه شما خواهد بود. پس از دریافت ویزای تحصیلی و پیش از ورود به خاک کانادا لازم است تا نسبت به گردآوری مدارک زیر اقدام کنید:

 1. پاسپورت با بیش از ۶ ماه اعتبار
 2. نامه استادی پرمیت
 3. ویزای کوتاه مدت کانادا برای ورود به این کشور
 4. نامه پذیرش تحصیلی
 5. نامه REFRENCE سفارت
 6. بیمه مسافرتی
 7. رزرو بلیط و هتل محل قامت
 8. ارز و یا اسنادی که نشان دهنده توانایی شما برای تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا باشد.

کلیه مدارک زیر در قالب فایل و در حساب کاربری سایت رسمی سفارت کانادا بارگذاری می‌شود.

 1. فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1)
 2. نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا یکی از مراکز معتبر آموزشی
 3. نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 4. برنامه تحصیلی یا همان Study Plan
 5. اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت (بعلاوه صفحاتی که مهر ویزا خورده‌است)
 6. اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه
 7. اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه برای همراهان در صورت تاهل
 8. دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 9. سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی
 10. نامه سابقه و بیمه کاری
 11. فیش واریزی تحصیلی

بر اساس اعلام وب سایت رسمی سفارت کانادا، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بدون زمان مورد نیاز برای انگشت نگاری برای متقاضیان ایرانی حدود ۳ ماه خواهد بود.(مشروط بر اینکه کلیه مدارک اعم از نامه پذیرش تحصیلی  و … آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده نباشد)
پس از موافقت اداره مهاجرت مبنی بر صدور ویزا برای فرد متقاضی ویزای موقت صادر شده، به محض ورود به خاک کانادا ویزای تحصیلی صادر می‌شود که این ویزا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی معمولا تا پایان زمان دوره تحصیلی معتبر خواهد بود.

اگر به هر دلیلی ویزای شما از جانب سفارت رد (ریجکت) شود نامه ای به ایمیل شما حاوی دلایل ریجیکتی پرونده شما ارسال خواهد شد . در اینجا به بررسی مهترین عوامل تاثیر گذار در کاهش خطر ریجکتی اشاره می‌کنیم:

 • شاید بتوان تمکن مالی معتبر را از مهمترین عوامل ریجکتی ویزا نام ببریم. در صورتیکه مدارک مالی ارائه شده هزینه های جاری دانشجو برای حداقل یکسال زندگی در کانادا را پوشش ندهد یا منابع مالی فرد در کشور خود از ثبات و اعتبار لازم برخوردار نباشد احتمال نقص این مورد در پرونده بالا خواهد بود.
 • اگر نتوانید افیسر سفارت را بابت قطعیت بازگشت به کشور پس از طول دوره تحصیلی قانع کنید احتمال ریجکت وجود خواهد داشت.
 • رشته تحصیلی مورد نظر و نداشتن انسجام در برنامه تحصیلی دقیق نیز از عوامل مهم در بالا بردن درصد ریجکتی ویزا خواهد بود.
 • اشکال و یا تناقض در تکمیل فرم‌های درخواست ویزا و یا مشکل در فایل درخواست ویزا

در این جا نیز تیم حرفه ای ماهان ایرانیان با سپری کردن ده ها پرونده موفق و کمک به بالا بردن شانس قبولی در پروسه ویزا با مشاوره تخصصی خود در کنار شما است.

مهاجرت تحصیلی
پذیرش تحصیلی

سامانه رتبه بندی دانشگاه های جهان

اخذ پذیرش

اداره کل امور دانش آموختگان

ویزا مهاجرتی

سامانه ثبت نام ارز دانشجویی

10

آخرین مطالب درباره کشور کانادا

مهاجرت تحصیلی
تحصیل در رشته پزشکی

در دانشگاه های کانادا، معمولا برای فارغ التحصیل شدن در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و دامپزشکی، پذیرش مستقیم وجود ندارد به این معنا که ابتدا دانشجو باید یک لیسانس ساینس گرفته و در مرحله بعد وارد فاز تخصصی رشته دلخواه شود.  در این مرحله دانشجو باید امتحان MCAT یا همان Medical College Admission Test  را با موفقیت سپری نماید که البته برای رشته های دندان پزشکی و دارو سازی آزمونهای مخصوص به رشته خود را خواهند داشت…

a1 1
مجوز کار پس از تحصیل

اگر شما قصد دارید که پس از تحصیل در کانادا، اجازه کار داشته باشید باید کالج یا دانشگاهی را انتخاب کنید که DLI باشد
Designated Learning Institution 
مسئله بعدی PGWP هست
Post Graduation Work Permitیعنی شما بتوانید بعد از اتمام تحصیل در موسسه مورد نظر خود، اجازه کار داشته باشید. توجه کنید که بعضی از موسسات آموزشی دی ال آی هستند اما بعد از تحصیل، اجازه کار نمی‌دهند…

purepro canada family1
اقامت کانادا با ۱۵۰ هزار دلار

یکی از روش های مهاجرتی سریع و مطمئن به کانادا از طریق سرمایه گذاری به این کشور می باشد. اخیرا پروسه سرمایه گذاری با مبلغ ۱۵۰ هزار دلار کانادا مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است. از شرایط لازم برای اقدام در این روش سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دارا بودن حداقل مدرک فوق دیپلم به بالا
 2. داشتن مدرک زبان در سطح آیلتس ۵
 3. دارا بودن سابقه کار