spain flag min

مهاجرت تحصیلی اسپانیا

spain flag min
bullfighting min

وقتی سخن از مکان زیبا به همراه جاذبه های توریستی به میان می آید نام کشور اسپانیا در ذهن نقش می‌بندد. کشور اسپانیا که جزو اتحادیه اروپا است از یک سو کشوری قدیمی با معماری کهن و از سوی دیگر تلفیقی از مدرنیته مکان های خاص با مردمی مهان نواز است. پایتخت اسپانیا شهر مادرید است. آب و هوای این کشور متعادل و دارای ۴فصل مدیترانه است.  زندگی در اسپانیا به خصوص در نواحی جنوبی، نسبت به سایر مناطق اروپا آرامتر است. نزدیکی خلق وخوی مردم اسپانیا به فرهنگ ایرانی این کشور را از سایر کشورهای اروپایی متمایز کرده است. در کنار این جاذبه های توریستی اسپانیا در بعد تحصیلی دارای دانشگاه های برتر با قدمت بالا است. دانشگاه های اسپانیا در لیست رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا جایگاه چشمگیری دارند و میزبان داشجویان بین المللی بسیاری هستند.

هزینه زندگی:

هزینه های زندگی در اسپانیا اعم از مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، بهداشت و درمان و … در مقایسه با ایران بالاتر است. به طور مثال هزینه  اجاره ی آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۵۴۰٫۶۹  یورو است .هزینه زندگی برای یک دانشجو در اسپانیا به طور متوسط حدود ۷۰۰ یورو در ماه برآورد می‌شود که با امکان کار دانشجویی بخشی از این هزینه تامین می‌شود .

مهاجرت تحصیلی
مهاجرت تحصیلی
مهاجرت تحصیلی

زبان و فرهنگ:

حدود ۳۳۲ میلیون نفر در دنیا به زبان اسپانیایی صحبت می کنند و کشور اسپانیا از نظر تعداد افرادی که در جهان به این زبان مکالمه می‌کنند در جایگاه سوم قرار دارد.   آنها مردمی زحمتکش هستند. و به موسیقی و رقص علاقه دارند. رویدادهای مختلفی اعم از جشن های ملی و سلطنتی سالانه همراه با رقص های محلی و موسیقی های بومی در این کشور برگزار می‌شود.

graduate at spain2

در شهرهای مادرید، بارسلون و والنسیا دانشگاه های برتر اسپانیا با رنکینگ جهانی زیر ۵۵۰ هر ساله میزبان دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر جهان هستند. در مقایسه با سایر کشورهای هم تراز در انگلیس، استرالیا، آمریکا و کانادا هزینه شهریه در دانشگاه های برتر اسپانیا ناچیز است. تحصیل در اسپانیا مقطع کارشناسی به زبان اسپانیایی و معمولا پس از گذراندن یک دوره کالج زبان  است، به همین دلیل دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره کارشناسی در کشور خود اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های اسپانیا می‌کنند. اما تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری به زبان انگلیسی است.

مقطع کارشناسی:

امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مطرح اسپانیا مانند دانشگاه ملّی بارسلونا، دانشگاه پلی تکنیک بارسلونا، دانشگاه اتونومای بارسلونا  برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا اغلب به زبان اسپانیایی و برخی موسسات، انگلیسی است. برخی از دانشگاه ها از شما مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی درخواست می‌کنند و در برخی از مراکز آموزشی تسلط به زبان کفایت می‌کند. رشته های هنر ، علوم انسانی ، مدیریت کسب و کار و مهندسی از جمله رشته های تحصیلی پرطرفدار در این مقطع تحصیلی می‌باشد. طول دوره کارشناسی در اسپانیا ۴ ساله است و ارائه مدرک دیپلم وریزنمرات پیش دانشگاهی برای اخذ پذیرش در این مقطع لازم است. دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به ۱۰ ساعت کار کردن در هفته هستند و به ازای هر ساعت کار حدود ۸ الی ۱۰ یورو دستمزد دریافت می‌کنند.

یکی از مزایای مهم تحصیل در اسپانیا امکان اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل است، چرا که اگر دانشجویی بعد از فارغ التحصیلی بتواند با کارفرمایی عقد قرارداد کاری نماید و حدود ۴-۵ سال در اسپانیا کار کند و مالیات خود را نیز بپردازد می‌تواند تقاضای اقامت دائم نماید.

مقطع کارشناسی ارشد:

هزینه تحصیل در مقطع ارشد در اسپانیا  درمقایسه با کشورهای اروپایی معتبر و هم تراز نسبتا پایین است و در هر ترم بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو می‌باشد. مقطع ارشد با طول دوره دوساله در بسیاری از دانشگاه ها با زبان انگلیسی و برخی اسپانیایی است. در برخی از دانشگاه ها ارائه مدرک زبان آیتلس با نمره حداقل۶.۵ نیاز است در حالیکه برای برخی دیگر بدون مدرک زبان هم می‌توان اقدام کرد. رشته های حقوق، MBA، مارکتینگ، مدیریت مالی، کشاورزی، معماری، پزشکی و پیراپزشکی جزو رشته ای پرطرفدار در مقطع کارشناسی ارشد است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا شامل سه دوره ی یک ساله، یک سال و نیمه و دو ساله است که به ترتیب دانشجو در هر دوره ۶۰ واحد ، ۹۰ واحد و ۱۲۰ واحد درسی را می‌گذراند. میزان شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد برای هر ترم بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو می‌باشد. دانشجوی مقطع ارشد مجاز به ۲۰ ساعت کار کردن در هفته است و می‌تواند حقوقی معادل ۲۰۰ یورو در هفته دریافت کند.

مقطع دکتری:

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های معتبر و باکیفیت و استانداردهای بالای آموزشی در کنار شهریه های بسیار ناچیز ، فرصت تحصیل رایگان در مقطع دکتری برای دانشجویان بین المللی از کشورهای متعددی در داخل و خارج از اتحادیه اروپا فراهم کرده است. تحصیل در مقطع دکتری بین ۳ تا ۵ سال و با توجه به رشته تحصیلی متغیر است. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری بین ۲۰۰ تا ۲۵۷ یورو و ۶۰۰ یورو (۷۷۲ دلار) در سال تخمین زده می‌شود گرچه ممکن است با هزینه های  اضافی برای ثبت نام و پروسه های اداری مواجه شوید و در مجموع این هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. تحصیل در مقطع دکتری به هر دو زبان اسپانیایی و انگلیسی در دانشگاه های مختلف وجود دارد. در بسیاری از مراکز موارد درسی به زبان انگلیسی تدریس  و ارائه می‌شوند. اما از دانشجوی مقطع دکتری انتظار می‌رود که علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی به زبان اسپانیایی نیز مسلط باشد. بورسیه های تحصیلی متعددی با همکاری وزارت امور خارجه و امور همکاری اسپانیا به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. شرایط دریافت بورسیه بنا بر رزومه تحصیلی فرد امکان پدیر است. داشتن نمره ایتلس حداقل ۶.۵ ، معدل و ریز نمرات بالا ، داشتن مقالات معتبر  ISI و … در اخذ کمک هزینه تحصیلی موثر است.
در این دوره نیز که می‌تواند تا ۵ سال ادامه داشته باشد دانشجو امکان کار دانشجویی نیز دارد. با حدود ۳۰ ساعت کار و دریافت حدود ۳۰۰ یورو در هفته برخی از هزینه های زندگی دانشجو تامین می‌شود. شرایط دریافت بورسیه در مقطع دکتری با توجه به کمک های طیف وسیع MAEC-AECIDبرای بسیاری از دانشجویان بین المللی فراهم است.

همانند سایر کشورها پس از اخذ پذیرش  از دانشگاه منتخب می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام نمایید. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا معمولا یک ویزای چندگانه نوع D درخواست می کنند. این ویزا در ابتدا برای سه ماه معتبر است،  و پس از مهاجرت به اسپانیا با مراجعه به اداره ملی امور خارجی و درخواست کارت دولتی غیر شهروندی ویزای تحصیلی ۳ ماهه خود را به ویزای بلند مدت تبدیل می کنید. توجه داشته باشید شما با دریافت ویزای توریستی مجاز به تحصیل در اسپانیا نخواهید بود. از مزایای ویزای دانشجویی اسپانیا این است که این ویزا مانند یک ویزای شنگن معتبر امکان سفر به ۲۶ کشور اروپایی را برایتان فراهم می‌کند.

همانند سایر کشورها پس از اخذ پذیرش  از دانشگاه منتخب می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام نمایید. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا معمولا یک ویزای چندگانه نوع D درخواست می کنند. این ویزا در ابتدا برای سه ماه معتبر است،  و پس از مهاجرت به اسپانیا با مراجعه به اداره ملی امور خارجی و درخواست کارت دولتی غیر شهروندی ویزای تحصیلی ۳ ماهه خود را به ویزای بلند مدت تبدیل می کنید. توجه داشته باشید شما با دریافت ویزای توریستی مجاز به تحصیل در اسپانیا نخواهید بود. از مزایای ویزای دانشجویی اسپانیا این است که این ویزا مانند یک ویزای شنگن معتبر امکان سفر به ۲۶ کشور اروپایی را برایتان فراهم می‌کند.

  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه با مهر و امضا
  • سوابق تحصیلی متقاضی اعم از ریز نمرات و معدل شامل مدرک دیپلم و بالاتر با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر(کلیه مدارک تحصیلی باید به زبان اسپانیایی ترجمه رسمی دادگستری شود)
  • بیمه نامه معتبر شینگن
  • ارائه کلیه مدارک شناسایی متقاضی اعم از شناسنامه و پاسپورت که ترجمه رسمی دادگستری باشند.
  • ارائه مدارک معتبر پزشکی مبنی بر سلامت جسم
  • گواهی عدم سو پیشینه
  • مدارک دال بر مشخص کردن محل اقامت در کشور اسپانیا ( اجاره آپارتمان ، خوابگاه یا هتلی که رزرو شده است)
اخذ پذیرش تحصیلی

سامانه رتبه بندی دانشگاه های جهان

اخذ پذیرش تحصیلی

اداره کل امور دانش آموختگان

اخذ پذیرش تحصیلی

سامانه ثبت نام ارز دانشجویی

spain map min

آخرین مطالب درباره کشور اسپانیا

College Kids in Spain

پذیرش تحصیلی مقاطع ارشد و دکتری

فرصتی مناسب برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در یکی از دانشگاه های معتبر صنعتی اروپا در رشته های عمران، معماری و شهرسازی با شرایط ویژه:
بدون نیاز به مدرک زبان 
تحصیل رایگان در مقطع دکتری(سالانه حدود ۵۰۰ یورو)
تحصیل کوتاه مدت در مقطع ارشد(۱ساله)